Wizualizacja Danych Produkcyjnych: krok w kierunku zwiększenia efektywności.

W świecie przemysłu 4.0, właściwa prezentacja danych produkcyjnych jest kluczowa dla efektywności produkcji. Wizualizacja danych może wspomóc podejmowanie decyzji biznesowych i w efekcie zwiększyć wydajność.

Efektywne zbieranie danych produkcji obejmuje częstotliwość, sposób i czytelność informacji. Współczesne podejścia obejmują interaktywne dashboardy w aplikacjach MES i narzędzia Business Intelligence (BI) jak PowerBI czy Tableau. Takie narzędzia wizualizacji danych pozwalają na wgląd w „życie” przedsiębiorstwa  w czasie rzeczywistym,  również zdalnie za pomocą urządzeń mobilnych typu telefon/tablet.  Dodatkowo możliwość wysyłania powiadomień email/sms w przypadku przekroczenia szeroko pojętych wartości progowych, pozwala błyskawicznie reagować  na problemy co przekłada się na poprawę wydajności procesów produkcyjnych.

Co więcej rozwiązania takie mogą być wzbogacone o zintegrowane z maszynami sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, pozwalając błyskawicznie zauważyć niezgodność bezpośrednio na hali produkcyjnej. 

Wykorzystanie dashbordów pozwala na wgląd w sytuacje produkcyjną „tu i teraz” z tak naprawdę dowolnego miejsca na świecie i dowolnego urządzenia – wystarczy połączenie z Internetem. Dzięki temu możemy znacznie skrócić czas reakcji i decyzyjności.
Czy wykorzystujecie wizualizacje danych w swojej firmie? Widzicie w tym potencjał? Z jakich narzędzi korzystacie? Zapraszamy do dyskusji. 

Przykład wizualizacji danych produkcyjnych w systemie Raion MES