Holenderski oddział Optimusa poinformował o wdrożeniu zintegrowanego rozwiązania Optimus MIS z systemem impozycyjnym IMP.
Pierwszym użytkownikiem tak zintegrowanego rozwiązania jest holenderska drukarnia Boom Verweij, zatrudniająca około 80 osób z rocznym obrotem 15 mln Euro. Drukarnia podzielona jest na dwa działy druku komercyjnego oraz etykiet. Zintegrowanego systemu Optimus + IMP użyto dla działu druku etykiet.
Etykiety produkowane w drukarni są to ekskluzywne etykiety na butelki oraz opakowania na żywność. Etykiety drukowane są na bogatej gamie podłoży w tym na papierach powleczonych metalizą w kolorystyce CMYK, a także kolorami Pantone i uszlachetnione lakierem UV.
Jedno zlecenie może zawierać do 50 różnych etykiet, z których każda może mieć inny kształt, nakład, kolorystykę i uszlachetnienia. Mimo, iż kliencie głównie proszą o dodruki istniejących etykiet, jednak każde takie zamówienie jest łączone na arkuszu w zupełnie innej kombinacji.
Zadaniem IMP-a jest tworzenie poszczególnych arkuszy z maksymalnie 25 etykietami na jednym arkuszu. W przeszłości zadanie to było wykonywane ręcznie i zajmowało bardzo wiele czasu grafikom drukarni.
Stary workflow
Dział obsługi klienta przyjmował zlecenie i opracowywał ręcznie każdą etykietę pod względem technologicznym. Opisywano ręcznie w specjalnym formularzu format etykiety, rodzaj podłoża, kolorystykę itp. Następnie, następowało ręczne grupowanie etykiet wg formatów, podłoża, kolorystyki itp. Korzystano ze specjalnego arkusza Excellowego, który przeliczał możliwą ilość użytków.
Kiedy zapadła decyzja o układzie obiektów na arkuszu, w systemie MIS tworzyło się osobne zlecenie dla każdego arkusza.
Arkusz Excela zawierający etykiety produktów był importowany do systemu co skutkowało utworzeniem listy produktów przynależnych do zleceń w systemie. Ta lista była przekazywana do działu prepress gdzie zespół odpowiedzialny za impozycje wprowadzał ponownie te informacje do systemu impozycyjnego, lokalizował źródłowe pliki PDF w archiwum i tworzył finalną impozycje dodając paski kolorystyczne i narzędzia kalibracyjne na arkusz ręcznie.
Nowy IMP-Optimus workflow
Optimus stworzył autorską aplikację która wykorzystuje impozycję poprzez API dla pełnej automatyzacji. Ta aplikacja posiada pełną bazę produktów, a co za tym idzie wszystkie informacje o nim: podłoże, wymiary, kolorystykę, wytyczne pakowania itp. Nazwa i nakład produktu dostarczony przez klienta może zostać zaimportowana do aplikacji z pliku excel lub csv. Po imporcie te dane mogą zostać dołączone do specyfikacji produktu co pozwala na łatwiejsze filtrowanie i wymuszenie nie łączenia niektórych użytków na wspólnym arkuszu np. w przypadku różnic w podłożu.
Przefiltrowane w ten sposób zestawienie jest przekazywane do systemu IMP w celu zautomatyzowania impozycji i optymalnego pod względem kosztów ułożenia na arkuszu biorąc pod uwagę takie dane jak wymiar, kolorystyka czy nakład. Informacja ta zwracana jest do systemu Optimus co pozwala na wykonanie kalkulacji oraz automatyczne przygotowanie zadań produkcyjnych. Następnie aplikacja znów odwołuje się do API w celu utworzenia pliku PDF z impozycją dodając ścieżkę z wyjściowego pliku PDF oraz dane impozycji. Utworzony plik posiada wszystkie niezbędne narzędzia kalibracyjne, paski kolorystyczne itp. Plik zostaje przekazany do prepressu gdzie automatycznie powstaje proof. Na tym etapie możemy już rozpocząć proces naświetlania płyt.
Korzyści
Nowy workflow eliminuje godziny manualnej pracy z procesu. Nie ma już potrzeby zbierania wszystkich informacji o produkcie i przerzucania ich na tony papierkowej roboty, aby założyć zlecenie. Unikamy również wielokrotnego powielania i wprowadzania tych samych informacji podczas w dziale prepress. Tak naprawdę eliminujemy całą pracę działu prepress z wyjątkiem przygotowania płyt! Potrzebujemy tylko kilku minut aby przekształcić zamówienie klienta w plik impozycyjny PDF gotowy do naświetlania płyt.
Drukarnia oszczędzą około półtorej godziny na każdym zleceniu dzięki pełnej automatyzacji układania impozycji.