Wybór oprogramowania do impozycji nie musi być trudny. Część 1.

Przygotowanie plików do druku z formą drukarską lub bezpośrednio na maszynę jest kluczową częścią procesu druku. Jest to jeden z tych etapów, który do tej pory pozostawał procesem wymagającym wysokich kwalifikacji i dość wyizolowanym. Obecnie wiele firm nadal wykonuję impozycję ręcznie za pomocą programu typu InDesign lub wtyczek do Adobe Acrobat. Inne posiadają szereg różnych systemów do impozycji dla różnych typów produkcji.

Biorąc pod uwagę, że większość firm poligraficznych posiada różne rodzaje maszyn drukujących, urządzeń wykańczających i typów produktów, posiadanie różnych systemów w zakresie impozycji jest bardzo nieefektywne. Jest to nie tylko czasochłonne, ale w wielu zakładach poligraficznych wynikowa impozycja może się różnić w zależności od operatora, co powoduje dodatkową presję na operatorów maszyn drukujących i introligatorskich, a także zwiększa ilość odpadów.

Dostępnych jest wiele rozwiązań oprogramowania do impozycji. Niektóre z nich są nawet dołączane do systemu DFE maszyny drukarskiej lub przepływu pracy produkcyjnej dostawcy. Jednak w tym zmieniającym się świecie rozbieżnych wymagań wobec maszyn drukujących i urządzeń wykańczających, drukarnie coraz częściej muszą zachować elastyczność w przenoszeniu zadań z maszyny do maszyny w celu zarządzania ich zmieniającymi się harmonogramami. Może to być przeniesienie z jednej maszyny cyfrowej na inną, z offsetu na cyfrową, z druku rolowego ciągłego na druk arkuszowy itp. tylko po to, aby zapewnić realizację harmonogramów dostaw. Narzędzia do impozycji w oprogramowaniu DFE lub workflow dostawcy mogą ograniczyć tę elastyczność.

Jak podjąć decyzję?

Obecnie dostępnych jest ponad 35 różnych rozwiązań w zakresie oprogramowania do impozycji, oferujących szeroki wachlarz funkcji, więc jak podjąć decyzję? Próbując wybrać rozwiązanie należy pamiętać, że impozycja jest jednym z wielu powiązanych ze sobą procesów w procesie produkcyjnym druku. Możliwość dzielenia się informacjami we wszystkich tych procesach może zapewnić najbardziej zautomatyzowaną, wydajną i przyszłościową platformę produkcji. Idealne rozwiązanie musi wspierać modularność dzisiejszych i jutrzejszych wymagań i przepływów pracy. Badania pokazują, że przedsiębiorstwa odnoszące sukcesy w całej branży stosują znacznie bardziej całościowe podejście do przepływu prac.

Wykorzystując wartość każdej warstwy funkcjonalnej, począwszy od przełożenia wkładu klienta na przewidywalny proces produkcyjny, firmy zapewniają, że informacje o zadaniach i treści są rejestrowane dokładnie i całkowicie zanim trafią do produkcji, co umożliwia bardziej zautomatyzowany przepływ pracy. Ponadto, ponieważ większość produkcji drukarskiej wymaga pewnego rodzaju wykończenia, posiadanie rozwiązania, które może to uwzględnić i przekazać instrukcje konfiguracji do kompatybilnych urządzeń introligatorskich zwiększa wydajność zakładu. Idealnym rozwiązaniem byłoby rozwiązanie otwarte, inteligentne, łatwe i zautomatyzowane.

Ultimate Impostrip®

Pierwsze autonomiczne oprogramowanie do impozycji zostało zaprezentowane na targach Lasers in Graphics w 1989 roku przez Ultimate TechnoGraphics i nosiło nazwę Ultimate Impostrip®. Było to dość ręczne rozwiązanie typu „green screen” na komputerze PC, ale udowodniło ono koncepcję budowy systemu, gdzie impozycja stałą się już obiektem cyfrowym. Od 1989 roku Ultimate Impostrip® przeszedł długą drogę rozwoju. Od tego czasu firma stała się pionierem w zakresie automatyzacji, uproszczenia i usprawnienia impozycji poprzez wykorzystanie informacji zawartych w pliku PDF do podejmowania decyzji dotyczących impozycji. Aby wesprzeć bardziej zintegrowany i zautomatyzowany zakład produkcyjny, dodano możliwość pobierania, współdzielenia i przekazywania informacji o zadaniach w formatach XML i JDF. Rozszerzono automatyzację introligatorni o udoskonalone kody kreskowe, mapowanie XML i łączność z oprogramowaniem Ultimate Bindery, które obsługuje szeroki wybór zautomatyzowanych urządzeń wykańczających.

I wciąż podnoszą poprzeczkę. Podczas gdy Ultimate Impostrip® przed roku 2019 koncentrował się na druku komercyjnym i książkowym, w Ultimate Impostrip® 2020 dodano możliwość obsługi zagnieżdżania obiektów, w tym popularnych w branży CAD plików DXF. Otwiera to ogromne możliwości automatyzacji, jakiej obecnie wymagają producenci POS & Display, wielkiego formatu oraz opakowań.

Artykuł napisany przez analityka branżowego, Davida Zwanga

Więcej informacji na: www.imposition.com

Kliknij i zamów prezentację interesującego Cię systemu
Kliknij i zamów prezentację interesującego Cię systemu