10 faktów które warto wiedzieć o Gangingu w Polsce

Mimo pandemii, branża poligraficzna w Polsce ma się całkiem dobrze. Według badań przeprowadzonych przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga we współpracy z KPMG oraz Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, polski rynek poligraficzny jest największym tego typu rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ze względu na malejące nakłady, druk cyfrowy szybko staje się preferowaną technologią druku, aby utrzymać się na tym rynku. Mniejsze nakłady wymuszają szybszy druk i uzyskanie wyższej marży na każdym zleceniu. Można to osiągnąć między innymi dzięki drukowaniu w systemie „ganged runs”. Prześledźmy 10 faktów, które warto wiedzieć o gangingu – sądzę, że będą one ciekawe dla każdej firmy poligraficznej z naszego rynku.

1. Wiele określeń, jedna technika

Drukowanie w systemie ganging jest techniką stosowaną przez wielu dostawców usług drukarskich pod różnymi obco brzmiącymi nazwami: ganged jobs, ganged runs, nested layout, collate layout, combination run, combo run itp. Oprócz tych wariantów słownictwa, wspólną definicją jest: „metoda drukowania, w której wiele różnych prac jest umieszczanych na wspólnym arkuszu papieru w celu zmniejszenia kosztów druku i ilości odpadów papieru” (Wikipedia).

2. Ganging popularny w druku usługowym

Druk usługowy lub komercyjny to termin, który odnosi się do druku dla firm lub osób. Ponieważ ich potrzeby drukarskie zależą od branży, w której się rozwijają, drukarnie usługowe otrzymują codziennie wiele różnych zleceń: biuletyny, broszury, bloczki, ulotki, wizytówki, pocztówki, przesyłki bezpośrednie, kalendarze, plakaty i wiele innych. Często łączą wiele zleceń na jednym arkuszu, aby zwiększyć wydajność i obniżyć koszty przyrządów i form drukowych.

3. Zmniejszenie odpadów

Farba drukarska, atrament i papier są zazwyczaj na szczycie wydatków przy prowadzeniu firmy poligraficznej. Właściciele firm stale szukają sposobów na obniżenie tych kosztów. Dzięki drukowi cyfrowemu mogą teraz wydrukować dokładną ilość dla każdego przychodzącego zlecenia, w przeciwieństwie do tradycyjnego druku offsetowego, który często wymagał dodatkowych nakładów i konieczności magazynowania. A dzięki łączeniu zadań, mogą oni łatwo zmaksymalizować pokrycie na każdym arkuszu papieru poprzez łączenie zadań o różnych rozmiarach i ilościach.

4. Zwiększenie wydajności

Obecnie klienci są przyzwyczajeni do standardów szybkiej dostawy i oczekują tego samego za każdym razem, gdy zamawiają produkt. Aby pozostać konkurencyjnym, drukarnie muszą oferować szybkie czasy realizacji. Łącząc wiele zadań, mogą zmaksymalizować wydajność na hali produkcyjnej i dosłownie zrobić więcej, zużywając mniej.

5. Przełom dzięki automatycznemu gangingowi

Myśląc o impozycji, wiele firm wyobraża sobie, że pracownicy spędzają cenny czas na obliczaniu i planowaniu układu. Jest to prawda w przypadku większości rozwiązań oprogramowania do impozycji dostępnych obecnie na rynku, zwłaszcza w przypadku prostych systemów do impozycji i wtyczek do Acrobata.

W ciągu ostatnich lat firma Ultimate TechnoGraphics dokonała prawdziwego przełomu w sposobie tworzenia impozycji, oferując całkowicie zautomatyzowane rozwiązanie. Ultimate Impostrip® AutoFlow posiada inteligencję pozwalającą na tworzenie dynamicznych impozycji dla całego strumienia zleceń poprzez odczyt rozmiarów stron i nakładu każdego zlecenia. Impostrip tworzy najbardziej optymalny układ dla danej maszyny w locie! W tym momencie, użytkownik musi jedynie umieścić przychodzące pliki produkcyjne w AutoFlow Hot Folderze, a reszta jest wykonywana w tle przez Ultimate Impostrip®.

Poznaj Ultimate Impostrip® AutoFlow i jego liczne możliwości, oglądając nagranie z webinaru tutaj. Przeczytaj recenzję systemu Impostrip® AutoFlow sporządzoną przez naszego klienta tutaj.

6. Pełna kontrola dzięki szablonom

Ganging nie jest dedykowany tylko do form płaskich (ulotki, wizytówki, itp.). Także książki i formy płaskie  mogą być umieszczane w tej samej impozycji w celu optymalizacji kosztów. Zazwyczaj wymaga to rozwiązania opartego na szablonach, które daje użytkownikom pełną kontrolę nad pozycjonowaniem stron. Dzięki narzędziu Ultimate Impostrip® Ganged Pages, niewykorzystane miejsce w impozycji książki lub broszury można wypełnić dodając inne prace o mniejszym rozmiarze strony, np. wizytówki.

7. Od MIS lub Web2Print do maszyny drukarskiej

Strumieniowe przesyłanie plikow PDF z system MIS lub web2print do produkcji jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiego poziomu wydajności. Na szczęście różne rozwiązania w zakresie oprogramowania do przygotowania do druku płynnie łączą się ze sobą, aby automatycznie przesyłać dane o klientach i zadaniach od zamówienia aż do druku (a nawet wykończenia!). Na przykład Enfocus Switch łatwo integruje się z Ultimate Impostrip® w celu stworzenia zautomatyzowanego przepływu pracy dla druku nakładowego lub dowolnego rodzaju produkcji poligraficznej.

Aby dowiedzieć się więcej o przepływie pracy w handlu elektronicznym, kliknij tutaj, a o integracji Enfocus Switch – Ultimate Impostrip® poproś o nagranie webinarium tutaj.

8. Rezultaty gangingu wracają do MIS

Specyfika ganging polega na zastosowaniu złożonego algorytmu optymalizacyjnego, który często pokazuje różne warianty impozycji. Dla każdego nakładu można rozważyć wiele scenariuszy z różnymi kosztami z nim związanymi. W niektórych przypadkach, rozwiązania impozycyjne mogą przekazywać prawdziwe, dokładne wyniki z powrotem do systemu MIS lub systemu planowania produkcji. Drukarnie mogą wtedy podejmować trafne decyzje dotyczące każdego drukowanego nakładu. Ultimate Impostrip® oferuje taką możliwość dzięki funkcji AutoFlow Estimator.

9. Impozycja a introligatornia

Optymalizacja gangingu prac powinna uwzględniać wykończenie po druku, czyli procesy introligatorskie. Jeśli stosu papieru nie można wykończyć na miejscu, należy powrócić do kroku 1. Dzięki Ultimate Impostrip® AutoFlow, podczas tworzenia impozycji uwzględniana jest orientacja cięcia i kierunek urządzeń wykańczających.


10. Automatyzacja wykończenia

Rozcinanie arkuszy z impozycją gangingową może stanowić prawdziwe wyzwanie. Cięcia mogą nie być wyrównane i znajdować się w różnych orientacjach. Operator musi dokonywać wielu manipulacji, co może prowadzić do błędów ludzkich i konieczności ponownego drukowania. Aby wyeliminować wąskie gardło w postpressie, wiele drukarni wykonujących druk z gangingiem wdrożyło system Ultimate Bindery® w celu automatyzacji wykańczania. Operatorzy muszą po prostu odtworzyć czynności wyświetlane na ekranie, aby wykonać właściwe cięcie za każdym razem.

Więcej informacji na temat druku nakładowego i możliwości zastosowania Ultimate Impostrip® i Ultimate Bindery® można uzyskać u oficjalnego przedstawiciela Ultimate TechnoGraphics w Polsce, firmy Optimus Polska. Print Software Solutions.